Gider sineği halk arasında top sinek, kör sinek olarak da bilinir.
Adından anlaşıldığı gibi rögar, mazgal gibi pislik ve ıslaklık olan yerlerde ürerler.
Şekilleri sivrisinek veya karasinek den biraz daha değişik yuvarlak yapılı bir türdür.
Renkleri kahverengi ve siyahtır.
Gider sineği; temizliği yapılmayan banyo ve tuvalet tesisatlarının açık olduğu yerlerde, mutfaklarda mutfak lavabo giderinin bağlantıların temiz tutulmaması ve hortumlarının yırtık olması, dış alanlarda rögar kapaklarının yeterince kapalı olmaması bu sineğin dışa çıkma sebepleridir.
Genel olarak bina çevresinde bulunan lağım çukurlarının kapaklarına dikkat edilmelidir.
Bu kapaklar tam kapatılmalı. Gerekirse silikonla izole edilmelidir. Gider sineği mücadelesinde kimyasal mücadeleden daha çok fizikler mücadeleler daha etkilidir.
Yukarıda bahsettiğimiz eksikliklerin giderilmesiyle sorunun büyük kısmınıhalletmiş oluruz. Bu önlem ve tadilatlar alındıktan sonra uzman ekibimizi arayarak daha fazla bilgi ve ilaçlama hakkında bilgi alabilirsiniz.
İstanbul sinek ilaçlama şirketi olarak Anadolu yakası böcek ilaçlama ve Avrupa yakası böcek ilaçlamaekiplerimizle tüm semtlerde kaliteli hizmet vermekteyiz.
CERATOPOGONIDAE (DIPTERA) TÜRLERİ
Ceratopogonidae familyası Diptera takımı Nematocera alttakımı içerisinde yer almaktadır.
Türkiye’de bu familya içerisinde yer alan cinslerden Culicoides dışında sadece Forcipomyia, Dasyhelea, Atricophogon ve Bezzia cinslerine ve Forcipomyia bipunctata ve Leptoconops bezzii türlerine rastlanılmıştır.
Özellikle Culicoides cinsi önem arz etmektedir. Diğerleri önemsizdirler.
Türkiye’de Culicoides cinsine ait 55 tür bulunduğu kaydedilmektedir. Culicoidesler oldukça yavaş gelişirler. Yaz aylarında gelişme süreleri 1-2 ay sürmektedir. Yılda 2-3 nesil verirler. Kışı 3. veya 4. larva döneminde geçirirler.Erkekler çiçeklerin nektarları ile dişiler ise insanlardan, memeli ve kanatlı hayvanlardan kan emerek beslenirler.
• Dişiler kümeler halindeki yumurtaları tek bir sıra şeklinde durgun sulara, çürümüş bitkilere ve organik maddeler üzerine, bitki yapraklarının alt yüzeylerine, havuz, gölcük ve bataklıklara, nemli topraklara, ağaçların köklerine veya kovuklarına bırakırlar.
Larvaları suda, çamurda, havuz ve gölcüklerde, gübrede, bozulmuş ve çürümüş organik maddeler üzerinde dört larva dönemi geçirdikten sonra pupa olurlar.Enginleri gündüzleri gizlenip alaca karanlıkta uçuşurlar ve konukçularından kan emerler.
• Bazı türleri hayvanların önemli viral ve paraziter hastalıklarına ara konukçuluk yaparlar.
• Sivrisinek mücadelelerinde kullanılan insektisitler bunlara da etkilidirler.
• Özellikle hayvancılık yapılan bölgelerde Culicoides’in yaygın olması ve buralarda sivrisinek mücadelesinin yapılmaması bunların kontrolünü güçleştirmektedir.