Fareler, tıbbi ve biyolojik çalışmalar için büyük önem arz ediyor olsa da yaşam alanlarında tehlike barındıran canlılardır. Hem eşyalara hem de insan sağlığına ciddi anlamda zarar verirler. Üstelik hızlı üreme gösterdikleri için mutlaka erken dönemde önlem alınmalıdır. İyi bir fare ilaçlama firması hem mevcut farelere çözüm oluşturmalı hem de mekana tekrardan fare gelmesini engelleyebilmelidir.

Fare İlaçlamanın Önemi

Ev, fabrika, iş yeri, villa gibi yaşam alanlarında bulunan fareler profesyonel bir şekilde ilaçlanmalıdır. Biyolojik olarak insanlarla büyük benzerlik gösteren fareler aynı zamanda memeli hayvanlar grubunda yer alır. Kemirgen özellik taşıdığı için tekstil ürünlerini keyifler parçalayabilirler. Bunun yanında hububat ve yiyecekleri de tüketirler. Sadece tüketmekle kalmaz taşıdıkları mikropları hem besinlere hem de ortama yayıp hastalık üretirler. Tellerin etrafındaki plastiği dahi kemirip yangına neden olabilirler.

Doğurarak çoğalan bu canlıların gebelik süreleri 2 aydır. Dolayısıyla yılda 6-7 kere doğum yapabilirler. Her bir doğumda da 5 ila 13 arası yavrularlar. Bu açıdan bakıldığında ortamda fare varlığı anlaşıldığı an önlem almakta yarar var.

Fare İlaçlama Yapmayı Gerektiren Nedenler

Ülkemizde şehirleşme hızla artıyor. Farelerin yaşam alanına dahil olduğu kanalizasyon sistemleri giderek gelişiyor. Yaşadığınız mekanda ve çevrede fare görmüyor olmanız fare olmadığı anlamına gelmez. Fare varlığına işaret eden bazı faktörler vardır. Bunlardan bir ya da birkaçını fark ederseniz vakit kaybetmeden profesyonel bir hizmet almanızda yarar var.

Fare ilaçlama yapmanızı gerektiren nedenler şu şekildedir;

  • Duvar arasından veya tahta altından gelen vurma, tırmalama ve çizilme sesleri.
  • Fare kürkü yağlı bir yapıya sahiptir. Zemin, duvar ve süpürgeliklerde koyu lekeler oluşturan yağ izleri bırakırlar.
  • Karton, ambalaj, mobilya, süpürgelik ve ahşap ürünleri dişlerini keskinleştirmek için kullanırlar. Küçük talaş yığınları bu durumunun göstergesidir.
  • Fareler sık sık idrar yaparlar. Güçlü bir amonyak kokusu salarak rahatsızlık verirler.

Fare varlığına işaret eden herhangi belirti fark ederseniz hem hastalık yayılmaması için hem de yaşam alanınızın daha fazla zarar görmemesi için fare ilaçlama hizmetine başvurmalısınız.

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır?

Fare ilaçlama farklı teknikler gerektiren bir mücadeledir. Mekanın durumu, fare yoğunluğu gibi durumlar nedeniyle özel teknikler uygulanır. Örneğin; pellet serpme, istasyon yemleme ve paste zehir gibi uygulamalar yapılır. Fareler memeli hayvan olduğu için gelişmiş iç organlara sahiptirler. Verilen ilaçlar iç organlara hasar vermeye yöneliktir. Ayrıca yuvaladıkları alanlar ve ortama giriş yaptıkları bölgeler keşfedilir ve gereken önlemler alınır.

Fare İlaçlama Fiyatları

Fare ilaçlama fiyatları yapılacak mücadeleye göre farklılık gösterir. Mekanın genişliği, farenin türü, yoğunluğu gibi faktörler değerlendirilir. Mücadele profesyonel bir çalışma gerektirir. Ayrıca kullanılacak ilaç ve yöntemler de yine fiyat belirlemede dikkat edilen unsurlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir