Pire canlılar üzerinde yaşayan bir asalak türüdür. Boyları 2 ile 8 mm arasında değişiklik göstermektedir. Siyah ve ya kahve renkli,2 ön 4 arka olmak üzere toplam 6 bacağa sahiptirler. Bir yerden başka bir yere geçiş yapacak iken genellikle sıçrayarak giderler. Yaklaşık bir metre yükselebilir, bir o kadar da ileriye uçabilirler. Bu sahip oldukları yaylı bacak yapılarından kaynaklanır.
Pire için; tozlu, yünlü ve tüylü alanlar ise barınma ve yaşam alanlarıdır.

 Üstünde yaşadıkları canlı isimleri ile nitelendirilirler; Kedi piresi, köpek piresi, sıçan piresi… Diğer böcekler gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Evde; halı, yatak, duvar kilimleri gibi birçok yere yumurtalarını bırakırlar. Sıcak ortamları severler bu yüzden tüylü ve yünlü canlılar üzerinde yaşamayı tercih etmişlerdir. Beslenme şekilleri kan emerek gerçekleşir.

Pire istilası ise; evcil hayvanların düzenli kontrolü yapılmıyorsa hemen pirelenerek yaşam alanımıza ve oradan da bize geçmesi kaçınılmazdır. Hızlı ve küçük olduklarından dolayı görünmezdirler. Bu durum da el ve ayak bileklerinde ve vücudun çeşitli bölgelerinde yanma, kaşıntı, kızarma oluyorsa bu pirenin olduğuna dair işarettir. Pireler tarafından ısırıldığımızda, ölümcül hastalıkların doğrudan kanımıza geçmesine maruz kalabiliriz.

Pire ısırığından, bulaşabilecek en tehlikeli hastalıklardan bazıları şunlardır; Sıtma, tifo, tifüs, hepatit, humma gibi… Bu canlılardan kurtulmak için öncelikle evcil hayvanlarımıza veteriner kontrolünde pire tasması ve pire aşısı yaptırmalı, daha sonra da evimizi baştan sona ilaçlamalıyız. Ancak şunu unutmamız gerekmektedir; pire ilaçlaması, diğer böcek ilaçlamasına kıyasla daha zor ve tehlikelidir.

Bunu ancak sağlık bakanlığı onaylı ve profesyonel bir ilaçlama firmasıyardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda evcil hayvanlarımızın hepsini alarak evin dışına çıkmalısınız.

Pire için yardım aldığınız ilaçlama firmasından gelen uzman personel öncelikle keşif yaparak, sonra da yeterli dozda ilaç hazırlayarak özel kostümüyle evinize baştan sona yoğun ilaç uyguladıktan sonra, yaklaşık birkaç saat kapalı kalmasını isteyecektir. Bu zaman zarfında yapılan ilaçlama etkisini haşer üzerinde gerçekleştirmeye başlayacaktır.Belirlenen zamanın bitiminde evinize genel bir temizlikten sonra yerleşebilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgi ve ücretsiz keşif için lütfen iletişim bölümünde 7/24 saat uzman personel ekibimizle irtibata geçiniz.