Böcekler ve kemirgenler, insan sağlığına zararı olan birçok mikroorganizmayı taşırlar. Bu mikroorganizmalar, başta veba ve sıtma olmak üzere çeşitli ölümcül hastalıklara neden olabiliyorlar. Özellikle metropollerde insan ve bina sayısının fazla olmasından dolayı, böcek ve kemirgen sayısı da inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Bu nedenle de İstanbul haşeri ilaçlama konusunda daha fazla öneme sahip bulunuyor.

Haşere ile Mücadele Nasıl Yapılır?

Haşere ile mücadelenin en önemli safhasını temizlik oluşturur. Öncelikle mutfak, banyo, kiler ve bodrum gibi yerlerin düzenli temizlenmesi ve açıkta gıda maddesi bulundurulmaması gerekiyor. Söz konusu yerlerin temizlenmesine rağmen, böcek ve kemirgenler gözleniyorsa mutlaka ilaçlama yapılması gerekir. Kişisel olarak yapılacak ilaçlamalar ise, bir noktaya kadar etkili olabilir. Bu nedenle de, mutlaka profesyonel bir ilaçlama yapılması gerekir.

Haşereile Mücadelede Profesyonel Desteğin Önemi

Özellikle kapalı mekanlarda kişisel olarak yapılan ilaçlamalar, hatalı uygulamalardan dolayı böcek ve kemirgenlerin ölmesine değil çoğalmasına da neden olabiliyor. Bunun başlıca nedeni ise, piyasada satılan ve etkisi çok az olan ilaçlardır. Ayrıca bu ilaçların üzerinde, nerede ise tüm haşerelere etkili olduğu yazmaktadır. Oysa, her haşere çeşidi için ayrı ilaç kullanılması gerekiyor. Profesyonel ilaçlama şirketlerinin başarısının temelini, doğru ilaçların doğru haşere için kullanılması geliyor. Profesyonel ilaçlamada diğer önemli bir konu ise, ne kadar ilacın nerelere ve hangi sıklıkla uygulanacak olmasıdır.

Profesyonel Haşere İlaçlama Nasıl Yapılır?

Profesyonel haşere ilaçlamanın belirli bir düzen içinde yapılması gerekir. Bu kapsamda, şu safhaların mutlaka uygulanması lazımdır;

  • Keşfin yapılması (haşerelerin bulunduğu yerler ve miktarları gibi)
  • Planlama (ilaçlama ekibi, ilaç cinsi ve miktarı ile ilaçlama periyotu gibi)
  • Mekanın ilaçlamaya hazırlanması (gıda malzemelerinin korumaya alınması gibi)
  • İlaçlama
  • Havalandırma

Bu safhaların uygulanmasından sonra, ilaçlamanın tamamlanmasına müteakip belirli bir süre sonunda, mekanın haşere kontrolünün de yapılması gerekir. Böylece ilaçlamanın etkisi görülebilir ve gerekiyorsa ilave tedbirler alınabilir.

Haşere İlaçlamada Garantinin Önemi

Haşere ile mücadelede en önemli husus, yapılacak profesyonel ilaçlamanın garantili olmasıdır. Birçok merdiven altı firma, ilaçlama yaptıktan sonra bir daha mekana uğramamakta ve telefonlara bile çıkmamaktadır. Oysa, ilaçlamanın sonucu mutlak kontrol edilmeli, bu kontrolde haşere gözlenirse ücretsiz olarak tekrar ilaçlama yapılmalıdır. Bu işlemler, mekanlar haşerelerden tamamen arınıncaya kadar devam etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir